Przedszkole Publiczne nr 3 w Głogowie
Strona głowna  /  3-4latki Wróbelki
3-4latki Wróbelki

Grupa - 3-4latki

Wróbelkowe panie to: pani Stasia, pani Aurelia, pani Jadzia, pani Lidzia.

 

 

 

Uwaga rodzice  !!!

Filmy z pasowania Wróbelków na Przedszkolaków oraz film nagrany podczas występu z okazji Dnia Niepodległości

umieszczone są w zakładce Galeria.

 

  

 

 

 

Jestem Dzielny bo jestem Samodzielny Odkręcamy i zakręcamy ... słoiki

słoiki - cz. I

Mała motoryka to nic innego jak sprawność ruchowa dłoni. Jej rozwijanie zaczyna się już od pierwszych tygodni życia dziecka, od nauki chwytania przedmiotów. Silne i sprawne dłonie są niezbędne przy nauce samodzielności ( te wszystkie guziki, zapięcia i zamki przy ubieraniu się!), a także przy nauce pisania, dlatego warto zadbać o aktywności wspomagające małą motorykę naszej pociechy. I wcale nie trzeba specjalistycznych ćwiczeń i skomplikowanych działań, wystarczy kilka prostych ćwiczeń z życia praktycznego np. zakręcanie i odkręcanie słoików - może  dla dziecka być - a w zasadzie przeważnie jest – również fajną zabawą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warzywa w kolorze zielonym i nie tylko...

Zupa Mix

 

Oj działo się działo tego dnia w naszej grupie!

Por, marchewka i pietruszka
już wskoczyły do garnuszka.

Jeszcze seler i ziemniaczki
i fasolka i buraczki.

Szybko zupka jest gotowa
- jarzynowa, bardzo zdrowa!

Zupa Mix

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warzywa w kolorze zielonym i nie tylko...

Zielona...., ściezka sensoryczna

 

Jesień to bogactwo warzyw i owoców a z nimi kolorów, zapachów i smaków. Dary jesieni zachęcają dzieci do wąchania, dotykania, słuchania i poznawania rzeczywistości wokół. Mają ogromne znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju. Wspierają wielozmysłowe poznawanie otoczenia, rozwój neuronalny i wyostrzają zmysły. Krótko mówiąc, wspierają współdziałanie ciała z umysłem i jest to również nauka przez zabawę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hura !!! Miś urodziny ma !!!

cz.I Niełatwe jest życie Misia

Bardzo duże,duże, średnie, małe i malutkie, kolorowe, puchate i mięciutkie ..... Miś jest przyjacielem dzieci, czy wypada zapominać więc o jego urodzinach? - nie . Wróbelki pamiętały i z tej okazji najpierw przeniosły się do wspólnej zabawy w misiowej krainie – niełatwe jest życie Misia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hura !!! Miś urodziny ma !!!

cz.II Urodzinowe ciasteczka

Jak przystało na urodzinowe przyjęcie nie mogło zabraknąć  urodzinowych Misiowych ciasteczek...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kasztany na ... jesienne zabawy sensoryczne

 

Kasztany – jesienne skarby, których nie może zabraknąć w przedszkolu. Co fajnego można zrobić z kasztanami? Błyszczące, piękne dające niezliczoną ilość możliwości kreatywnego wykorzystania w zabawach i pracy z najmłodszymi. Zabawy kasztanami oprócz małej motoryki (i dużej przy ich zbieraniu!) świetnie wspomagają także prawidłową integrację sensoryczną.

 

 

 

 

 

 

Jarzębina na ... jesienne zabawy sensoryczne

 

 

Jesień to cudowna pora roku... piękna, kolorowa,nastrojowa i dająca ogromne pole do zabaw sensorycznych...

 

 

 

 

 

 

 

 

Sensoryka dla smyka – co to są zabawy sensoryczne i dlaczego są ważne w rozwoju dziecka?!

 

Integracja sensoryczna (SI) to podświadome współdziałanie zmysłów człowieka, które umożliwia mu wykonywanie codziennych, podstawowych czynności niezbędnych do funkcjonowania. Podczas integracji następuje interpretacja oraz przetwarzanie tzw. bodźców, które poprzez zmysły docierają do układu nerwowego człowieka, wywołując określone reakcje. Zabawy sensoryczne nie są skomplikowane i nie wymagają zaopatrzenia się w specjalistyczne sprzęty. Ich główne zadanie to dostarczenie dziecku poprzez zabawę różnorodnych bodźców wspomagających integracje jego zmysłów oraz ich rozwój. Tym samym mają na celu zachęcenie go do polegania na ich współpracy przy wykonywaniu kolejnych zadań i poznawaniu świata. Dobrze rozwinięty system sensoryczny to podwaliny prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych i społecznych. Bez systemu sensorycznego trudno byłoby mówić o rozwoju zintegrowanych umiejętności takich jak koordynowanie małej i dużej motoryki czy komunikowaniu się.

 

 

 

 

 

 

  

 

Znasz kolory znam – grasz w kolory gram – to pokaż mi kolor…

 

Świat dziecka od początku obfituje w wiele barw, które poznaje ono w swobodnym kontakcie z otoczeniem. To przez kolory dziecko poznaje świat. Kolor dla dziecka to przedmiot, z którym go utożsamia, ale także smak, zapach, konkretna osoba. Dziecko spontanicznie chce dotykać świata wokół, smakować go i poznawać za pomocą wszelkich możliwych zmysłów.

 

 

 

 

 


 

Wróbelki w akcji

 

 

 

Jesień to odpowiedni czas na sadzenie cebulek kwiatowych, które wiosną ozdobią naszą rabatkę w ogrodzie przedszkolnym. Wróbelki z wielkim zapałem zabrały się do pracy. No i oczywiście, z niecierpliwością będą czekać, aż tulipany wyrosną na wiosnę i kolorowo zakwitną. Przedszkolaki zebrały również nasiona aksamitek na kolejny ich wysiew wiosną. A podczas nadchodzącej zimy będą je przechowywać w specjalnym woreczku w kąciku przyrody.

 

 

 

 

 

 

 

 

Co jest małe a co duże ?! – nasze matematyczne podróże

 

Wróbelki rozwijały umiejętności matematyczne: segregowały zabawki według wielkości – małe, duże. Świetnie sobie radziły i dobrze się bawiły.

 

 

 

 

 


 

Z chmurki do kałuży – skąd się bierze deszcz ?! - cz.I

 

Skąd się bierze deszcz?. Na to pytanie Wróbelki szukały odpowiedzi. Oczywiście, najłatwiej jest znaleźć odpowiedź na pytanie, gdy się to samemu zobaczy lub doświadczy!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z małej chmurki duży deszcz - skąd się bierze deszcz?! cz.II

 

 

 

 

 
 

 

Rośnie... dynia rośnie …..

 

Przez tropiki, przez pustynię
toczył zająć wielką dynię,
toczył, toczył dynię w dół,
pękła dynia mu na pół!

 

 

 

 

 


 


  Mała lekcja patriotyzmu

Co roku Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w Polsce obchodzone jest bardzo uroczyście. Nasze przedszkolaki też świętowały. Celem niniejszej dobrej praktyki jest ukształtowanie takich postaw, które będą fundamentem w zakresie myślenia i działania, dotyczącego wartości związanych z polskością-oczywiście szeroko rozumianych. Chcemy, aby NASZ PRZEDSZKOLAK wyrósł na człowieka dumnego ze swojej polskości.

 

 

 

 

 

Co tak wieje? - poszukiwania wiatru

 

Wróbelki „poznały” Wiatr za pomocą doświadczeń i obserwacji: Gdzie jest wiatr?, Czy wiatr jest potrzebny? Jak możemy złapać wiatr? Jak w sali możemy zrobić sobie wiatr? ...To był interesujący dzień!

 

 

 

 

 

 

 


 

102 Urodziny Niepodległej     

 

    

                                                                                  

 

Każdy dom jest inny – jesienne spotkanie z jeżem

 

Gdzie można spotkać jeża? Czym żywi się jeż? Do czego jeże przygotowują się jesienią? ! Jeże z reguły śpią w specjalnie stworzonych do tego celu gniazdach, które same budują. Jednak nie zawsze są w stanie samodzielnie je wykonać. Czy człowiek może im pomóc?

 

 

 

 

 

 

 


 


 

Jaka jest ta jesień?

Jesień z pewnością jest naszą ulubioną porą roku. Ma pewne cechy, które są niepowtarzalne i na które wszystkie dzieci czekają cały rok. To spadające liście, mieniące się kolorami tęczy, z których można przygotowywać prace plastyczne, bukiety i po prostu się nimi bawić. Żywe i intensywne kolory cieszą oko i podsycają jesienny nastrój. Liście w różnych kształtach, rozmiarach, fakturach oddziałują na zmysły. Każdy kontakt z przedmiotem jest jak uścisk, dziecko poznaje jego kształt i fakturę, odkrywając w ten sposób swoją świadomość ciała. Poza tym system dotykowy odgrywa ważną rolę w rozwoju poczucia bezpieczeństwa emocjonalnego oraz umiejętności społecznych.


 

 

 

 

 

 

 

 

Stragan rolnika – kodowanie z warzywami

Smacznymi i zdrowymi jesiennymi darami są warzywa zbierane w ogrodzie. Właśnie o nich opowiadały przedszkolaki Wróbelki. Rozpoznawały i segregowały warzywa, układając je na macie do kodowania, świetnie się przy tym bawiły. Chociaż czasem tak niechętnie Jem marchewkę albo szpinak To pamiętam o zawartych w tych warzywach witaminkach.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jesień daje nam warzywa

Kopiemy ziemniaki,. marchewkę, buraki, ... my wiele zapasów mamy. Jedząc warzywa,. przetwory, kiszonki,. do wiosny spokojnie przetrwamy...

 

 

 

 

 

 

A te owoce to skąd ?

Co nam dają drzewa?, Jak zbudowane jest drzewo?, Jakie owoce rosną na drzewach?... I tak oto powstała grusza.

 

 

 

 

 

 

 


  Jesienne grabienie liści

 

 

Wróbelki wybrały się do przedszkolnego ogrodu, aby wykonać pierwsze jesienne zadanie. Własnymi siłami, w czasie aktywnej zabawy, zadbały o estetykę ogrodu – grabiły i zamiatały liście. Dzielne przedszkolaki, wspaniale poradziły sobie z zadaniem, mając przy tym masę radości!

 

 

 

 

 

 

 

Bo my już jesteśmy

Prawdziwymi Przedszkolakami.


 

Wróbelki zostały uroczyście pasowane na prawdziwych i pełnoprawnych przedszkolaków. Było to ogromne przeżycie, ale nasze przedszkolaki trzymały się bardzo dzielnie. Z uśmiechami na twarzach recytowały wierszyki, śpiewały piosenki. Pani Dyrektor za pomocą „czarodziejskiego ołówka" dokonała uroczystego „Aktu pasowania". Nie zabrakło dyplomów i prezentów dla każdego przedszkolaka. Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń . Uroczystość pasowania została nagrana i wkrótce będzie można obejrzeć filmik na stronie intrenetowej naszego przedszkola.

 

 

 

 

 

 


 

Patyczaki ukryte w kodach

 

Wróbelki miały ciekawych gości – Patyczaki. Wydarzenie to wywołało wiele radości, ciekawości i jak zawsze lawinę pytań. A potem: zabawy wykorzystujące kolorowe Patyczaki stanowiły dla przedszkolaków nieograniczone źródło radości i kreatywności.

 

 

 

 

 

 

 

 

Smaczki zgadywaczki -

poznajemy owoce różnymi zmysłami

 

Wróbelki badały owoce: strukturę, zapach i oczywiście smak. Był to wspaniały sposób nie tylko na zabawę sensoryczną i wzbogacenie doznań dzieci, ale również zachęta do korzystania ze zdrowych przekąsek i rozwijanie samodzielności.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Królewskie Jabłkowo

Wróbelki zorganizowały wybór Króla Owoców. Wśród kandydatów były: Jabłko, Gruszka i Śliwka. Decyzją dzieci wygrało Jabłko.

 

 

 

 

 

 

 

 

W kolorowym świecie owoców

 

 

Owoce to nie tylko witaminki, to także ciekawe zajęcia badawcze. Było iście kolorowo. Jabłkowo, gruszkowo, oraz śliwkowo…

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Boso przez świat – Dzień Bez Skarpet

Dzień Bez Skarpetek Wróbelki celebrowały "na boso". Pierwszym etapem naszej zabawy było samodzielne zdjęcie kapci i skarpet i powieszenie ich na sznurku. Swoje wrażenia dotykowe stymulowały chodząc boso po „wodzie”. Równie świetnie bawiły się łowiąc ryby; Wiesz, złapałem dzisiaj złotą rybkę, alem ją puścił, bo bardzo o to prosiła. Tyle, że mi obiecała, że co tylko będę chciał, to mogę dostać.

 

 

 

 

 

 

 
 

Wróbelki kodują

Wróbelki realizują program Kodusie. Zajęcia nie wymagają użycia komputerów i oparte są na zabawie. To doskonałe uzupełnienie podstawy programowej, zwłaszcza w zakresie wspierania rozwoju intelektualnego dziecka oraz jego edukacji matematycznej. Im wcześniej dzieci zaczną uczyć się programowania, tym lepiej. Nauka programowania rozwija u przedszkolaków szereg uniwersalnych umiejętności, na czele z logicznym i projektowym myśleniem, zdolnościami matematycznymi i intelektualnymi. Im wcześniej dzieci zaczną uczyć się programowania, tym lepiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

Szef  Przedszkolnej Kuchni

20 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni.

Z tej okazji życzymy Wróbelki przygotowały niespodziankę dla P.Basi ( Szef Naszej Przedszkolnej Kuchni). Wszystkiego jak najlepszego i najpyszniejszego!

Dziękujemy za pychotki, które codziennie nam serwujecie.

 

 

 

 


 

Sio zarazki z naszych dłoni!

Zaraz mydło was przegoni –

Światowy Dzień Mycia Rąk

Sio zarazki!
Sio zarazki z moich dłoni!
Zaraz mydło was przegoni.
Mycia rączek znam zalety
tuż po wyjściu z toalety.
Przed jedzeniem również sam
ręce wkładam wprost pod kran,
by obiadek smaczny był
i bym zawsze w zdrowiu żył.

Dnia 15 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Do akcji włączyły się także nasze Wróbelki....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Ptaków –

Dzień Dobry Wróbelki cz.I

 

 

Wróbel – mały szary niepozorny ptaszek. Ten mały, niepozorny, szary ptaszek jest od września Naszym Towarzyszem. Jego wygląd i sposób poruszania się sprawił, że jest postrzegamy przez nas - jako sympatyczny i wesoły ptaszek. A w jaki sposób można uczcić ptasie święto? Pomysły mogą być różne. My proponujemy...

 

 

 

 

 

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Ptaków –

Dzień Dobry Wróbelki cz.II

 

 

 

 

 

 

 

Październik - to czas kiszenia kapusty na zimę.

 

 

Wielki rwetes dziś u Basi,

bo kapustę Basia kwasi.

Szatkownica poszła w taniec..

To ci będzie szatkowanie!

Rach, ciach, ciach, obereczka

już kapusty pełna beczka!

 

Za około 2 tygodnie sprawdzimy, jak smakuje nasza kiszona kapusta, pełna cennych dla zdrowia witamin. Cierpliwie czekamy.

 

 

 

 

 

 

Wszyscy jabłka chętnie jemy i Dzień Jabłka Świętujemy - cz. II

 

 

 

 

 

 

 

 

 Wszyscy jabłka chętnie jemy i Dzień Jabłka Świętujemy - cz. I

Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
a jako przekąska niezwykle sycące...
Jabłko - pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!

 

 

 

 

 

 

 

Dzień uśmiechu

Niektórzy zaczynają od niego dzień. Innym przychodzi z trudem. Bez względu na to czy uśmiechasz się często, czy sporadycznie 7 października odnajdź w codziennych czynnościach tę szczyptę magii, która wywoła uśmiech na twarzy. A piękny uśmiech to piękne zęby i zdrowe zęby – bo kto o zęby dba ładny uśmiech ma.

 

  

  

  

  

 

 

Mali badacze drzew – Wielcy Odkrywcy

 

 

 

Podczas jesiennych dni Wróbelki wybrały się do przedszkolnego ogrodu. Jako Mali Badacze zabrały ze sobą lupy i ruszyły na wnikliwe obserwacje. Przez „szkiełko” obserwowały korę drzew, bardzo dokładnie policzyły, zmierzyły i drzewa w ogrodzie przedszkolnym…..

 

  

  

  

 


 

Międzynarodowy Dzień Muzyki

W tym dniu nasze Wróbelki przeniosły się do krainy dźwięków, aby wspólnie bawić się muzyką. Pianino, gitara, bębenek czy tamburyno to tylko niektóre instrumenty, które dzieci mogły poznać i usłyszeć na żywo. Każde dziecko, miało możliwość spróbowania samodzielnej gry na instrumentach, odkrywając przy tym swój talent muzyczny. Razem stworzyliśmy również prawdziwą orkiestrę jesienną z gazet i foliowych woreczków.

 

  

  

  

  

  

  

 

 

Dzień Jesiennego Liścia

 

 

DZIEŃ JESIENNEGO LIŚCIA- do naszego przedszkolnego ogrodu zawitała Pani Jesień zostawiła mnóstwo liści.... i my świętowaliśmy ten dzień…. a, że ogólnie lubimy świętować… to zorganizowaliśmy specjalne zabawy z JESIENNYM LIŚCIEM w tle.

 

 

 

 

23 Września

 

WITAMY PANIĄ JESIEŃ

 

 

 

Idzie lasem pani jesień,
jarzębinę w koszu niesie.
Daj korali nam troszeczkę,
nawleczemy na niteczkę.

 

Z jarzębinowych koralików Wróbelki zrobiły sznur Jarzębinowych korali dla Pani Jesieni. Zostawiły je w przedszkolnym ogrodzie. Pani Jesień bywa w naszym ogrodzie dowodem jest kosz pełny jesiennych liści. Mamy nadzieję, że niespodzianka spodoba się Pani Jesieni.

 

     

                          

         

 

       

 

      

 

 

 

 

 

Szukanie skarbów – najlepsza zabawa na Dzień Przedszkolaka

(więcej zdjęć w zakładce Galeria)

 

       

 

        

 

 

 

 

 

 

15.09 to Dzień Opakowań. Dzieci uwielbiają myszkować… Zaglądać w każdy kąt, otwierać, zamykać i sprawdzać, czy nie ma przypadkiem czegoś ciekawego! (więcej zdjęć znajdziecie państwo w zakładce Galeria)

 

 

     

 

 

     

 

      

 

 

Życzymy wszystkim naszym "Wróbelkom", aby w nowym roku szkolnym 2020/2021, każda spędzona chwila w przedszkolu była pełna miłych, wesołych wrażeń i bogata w nowe wiadomości i umiejętności w czasie wspólnych zabaw z nauczycielem i rówieśnikami.

 

 

 

 

 Nasz Wróbelkowy wierszyk:

Raz wróbelek Elemelek
Znalazł w polu kartofelek,
Nie za duży, nie za mały,
Do zjedzenia doskonały.

 

,

Tak wyglądały nasze pierwsze dni w przedszkolu.

 

 

 

 

 


Ostatnia aktualizacja: 2020-11-28