Strona głowna  /  3-4 latki
3-4 latki

 

 

Propozycje zabaw dla dzieci 3-, 4-letnich

 

 

PIĄTEK - 03.04.2020

 

Zabawa matematyczna „Pobaw się z bocianem”

 

Policz z bocianem żabki w stawach.

Pokaż, w którym stawie są 2 żabki, 3 żabki, 4 żabki. A, w którym stawie jest jedna żabka?

W którym stawie jest najmniej żabek? W którym stawie jest najwięcej żabek?

 

 

Cele: posługiwanie się liczebnikami głównymi w zakresie 4, porównywanie liczebności zbiorów i stosowanie określeń: najwięcej, najmniej

Obszar: IV.9

 

Zabawy ruchowe z mamą i tatą

 

„Bociany wracają do domu”

Wyznaczamy w pokoju miejsce „dom bociana”. Dziecko „bocian” pokazuje jak leci bocian machając rękami jak skrzydełkami. Na hasło „Bocian do domu” leci na  wyznaczone  miejsce  i przykuca.

 

„Budujemy gniazdo”

Gniazdo trzeba naprawić po zimie. Dziecko „bocian” naśladuje znoszenie, układanie gałązek (można wykorzystać klocki) i naprawianie gniazda.

 

„Bocian szuka jedzenia”

Dziecko „bocian” chodzi po „łące” wysoko unosząc kolana, zatrzymuje się, rozgląda, staje na jednej nodze i szuka jedzenia (żaby, myszy, jaszczurki, dżdżownicy, węża, pasikonika). Podczas chodzenia mówi: kle, kle, kle jeść mi się chce.

 

„Żabki”

Dziecko „żabka” naśladuje skoki żabki. Może też naśladować uciekającą np. myszkę, jaszczurkę.

 

„Powrót bociana do gniazda”

Dziecko „bocian” klepie się po brzuchu zadowolone, że jest najedzone i „leci” wraca do swojego domu (miejsce wyznaczone na samym początku zabaw)

 

Cele: rozwijanie sprawności ruchowej, słuchanie i rozumienie poleceń

Obszar: I.3, I.5, III.7

 

 

Zabawa „Wesoła żabka, smutna żabka”

 

Znajdź i pokaż na obrazku żabkę wesołą, żabkę smutną…. Połącz w pary żabki o takich samych minkach.

Teraz dziecko samo pokazuje za pomocą mimiki twarzy, jak wygląda żabka: wesoła, smutna, zdziwiona, płacząca.

Jak myślisz, kiedy żabka jest wesoła? A kiedy jest smutna?

Zapytaj mamę, tatę, kiedy się cieszy, kiedy się smuci.

 

 

Cele: rozpoznawanie i nazywanie podstawowych emocji, uczenie się rozróżniania emocji przyjemnych i nieprzyjemnych

Obszar: II.1, II.6, II.8

 

 

Zabawa „Wiosenne rymowanki”

 

Powtarzaj z rodzicem rymowanki jednocześnie klaszcząc w dłonie:

„Bocian chodzi po łące szuka żabki skaczące”

„Trawka już zielona skacze żabka zielona”

„Bocian stoi w trawie patrzy na żabki ciekawie”

„Żabka skacze raz, dwa, trzy i już ze stawu patrzy”

„Kle, kle boćku miły my się ciebie nie boimy”

 

Cele: usprawnianie narządów mowy, rozwijanie wrażliwości słuchu językowego

Obszar: IV.2

 

Zabawa „Przyjęcie dla pani Wiosny”

Zorganizuj razem ze swoimi misiami, lalkami przyjęcie dla pani Wiosny. Policz i ułóż naczynia, zrób na niby herbatkę, podaj ciasteczka.

 

Praca plastyczna „Domek pani Wiosny”

 A czy wiesz, że pani Wiosna nie ma jeszcze swojego domu. Popatrz, ten dom jest cały

z kwiatów. Pokoloruj go najładniej jak potrafisz, a na pewno spodoba się pani Wiośnie.

Narysuj też słonko, ptaszka, kwiatki wokół domu.

 

 

Cele: samodzielne organizowanie zabawy, wyrażanie swoich emocji – radości z nadejścia wiosny, rozwijanie umiejętności posługiwania się kredką

Obszar: IV.15, IV.9, II.4, I.7

 

 

https://fajnepodroze.pl/bociany-ciekawostki-informacje/

 

Wiele osób uważa bociana za symbol Polski. Faktycznie, są to ptaki, które świetnie czują się w naszym kraju, a ich przybycie z ciepłych krajów zwiastuje wiosnę. Co więcej, wiąże się z nim wiele różnych przesądów i legend. Poznaj te ciekawostki o bocianach, żeby dowiedzieć się więcej o zwyczajach tych wyjątkowych ptaków!

 

Wywiad z bocianem:

https://www.youtube.com/watch?v=PMUUm7Xx-Fw wywiad z bocianem

 

CIEKAWOSTKI O BOCIANACH: (Podstawa Programowa IV 18)

 

1. Bocianie przesądy

Z bocianami wiąże się wiele przesądów. Dla przykładu, jeśli na dachu naszego domu pojawi się gniazdo bociana, będziemy mieli szczęście. Dużo mówi się też o tym, że bociany przynoszą parom dzieci.

2. Symbol Polski

Nie bez powodu bociany kojarzy się z Polską. Okazuje się bowiem, że 1/4 tych ptaków gniazduje właśnie w Polsce. Mamy ich najwięcej na całym świecie!

 

3. Jest ich coraz więcej

Dane statystyczne pokazują, że w roku 1994 w Polsce było około 40 tysięcy par bocianów. Dziesięć lat później zrobiło się ich już 52 tysiące. Z roku na rok pojawia się ich coraz więcej. Oznacza to, że bardzo podoba im się w naszym kraju i chcą tu mieszkać i zakładać rodziny.

4. Jak duży jest bocian?

Bociany to duże ptaki. Zazwyczaj mają około 120 centymetrów wzrostu. Co więcej, kiedy rozłożą skrzydła, mają ponad dwa metry.

 

5. Nogi bociana – czerwone czy białe?

Każdy wie, że nogi bociana są czerwone, ale czasem możemy zauważyć, że pokryte są one białym nalotem. Okazuje się, że bociany wypróżniają się na własne nogi i wcale nie robią tego przypadkiem. Takie działanie ma na celu ochłodzenie organizmu. Wilgotne odchody zaczynają parować i sprawiają, że bocianowi robi się chłodniej. To bardzo pomaga im w gorące dni.

 

6. Wieś Bocianowa

Znajduje się ona na Podlasiu, a dokładniej w Dworze Pentowo. Znajduje się tam ponad 40 gniazd bocianów, które regularnie wracają na te tereny na wiosnę. Liczba ta ciągle rośnie i obecnie jest to największe skupisko bocianów w Polsce. Zdecydowanie jest to ciekawe miejsce do odwiedzenia w wakacje.

 

7. Gniazda bociana

Gniazdo bociana jest naprawdę duże i potwierdzi to każdy, kto przynajmniej raz je widział. Z tym rozmiarem idzie też spora waga. Okazuje się, że mogą one ważyć nawet dwie tony. Co więcej, często mają one nawet dwa metry szerokości! To naprawdę duże ptasie domy.

 

8. Ciężkie dzikie gniazda

Gniazda bocianów mogą być bardzo niebezpieczne. W związku ze swoją wagą, mogą uszkodzić budynek, na którym się znajdują. Bociany bardzo często budują swoje domy na stodołach czy słupach wysokiego napięcia. W związku z tym, bardzo łatwo mogą je uszkodzić. Żeby pomóc bocianom, zimą często budujemy pod gniazdami specjalne podesty, które mają za zadanie podtrzymać ich domy i uchronić konstrukcję pod nimi przed zawaleniem. Oprócz tego, często po prostu buduje się takie podesty, które mają za zadanie zachęcić bociany do budowania gniazd w bezpieczniejszych miejscach.

 

9. Nie tylko klekotanie

Generalnie dźwiękiem, który wydają bociany jest charakterystyczne klekotanie, które wydają kłapiąc dziobem. Oprócz tego, bociany mogą też syczeć. Ten dźwięk jest jednak na tyle cichy, że ludzie bardzo rzadko są w stanie go usłyszeć. Za to inne bociany doskonale wiedzą o co chodzi. Za to pisklęta mogą wydawać dużo więcej innych dźwięków, chociażby taki, który przypomina miauczenie kota. Nie mogą one za to klekotać. Wynika to z tego, że ich dzioby jeszcze nie stwardniały. Miękki dziób nie pozwala im na to, żeby klekotać.

 

10. Jak długo żyją bociany?

Okazuje się, że niektóre z nich mogą przeżyć nawet 20 lat, ale średnia długość życia bociana to 9 lat. Okazuje się jednak, że śmiertelność wśród osobników, które nie przeżyły jeszcze roku jest bardzo duża. Dlatego, żeby policzyć średnią długość życia bociana, bierze się pod uwagę tylko te ptaki, które przeżyły już przynajmniej rok. Najstarszy bocian, jakiego udało się nam zaobserwować żył ponad 30 lat. Był to prawdziwy bociani emeryt.

 

11. Co jedzą bociany?

Wiele osób uważa, że żywią się one żabami i faktycznie jest to ich ulubione pożywienie. Jednak są one w stanie zjeść wszystkie małe zwierzęta: owady (takie jak chrząszcze), pijawki, dżdżownice, małe gady i gryzonie. Czasem bocian pożywi się też rybą lub jakimś małym ptakiem. W każdym razie, zdecydowanie są to zwierzęta mięsożerne. Można powiedzieć, że jedzą one wszystko, na co trafi ich dziób podczas brodzenia w wodzie. Są one też w stanie upolować takie zwierzęta jak łasice, czy zające. Co prawda nie wyglądają one jak drapieżne ptaki, takie jak orły czy jastrzębie, ale też są zdolne do polowania!

 

Zajęcia plastyczne: (podstawa programowa IV 8)

 

Praca plastyczna z wacików kosmetycznych do wykonania w domu – praca wg wzoru.

 

https://www.google.pl/search?q=bocian+praca+plastyczna&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=U6LQqjtLA6667M%253A%252CBOsu3iMJMRg5JM%252C_&vet=1&usg=AI4_-kQV8SIzqBWiG8-hqeOxPo5OERK2BA&sa=X&ved=2ahUKEwiFy_WgycToAhVr_CoKHdgFBcwQ9QEwCXoECAkQLg#imgrc=MihLU3XU9db4eM

 

 

 

PRIMA APRILIS

 

Skończyła się zima

Nadszedł czas wiosny,

a zatem okres radosny.

A, że pierwszy kwiecień mamy,

dlatego psoty wyprawiamy.

 

Żarty, żarciki, czyli beczka śmiechu na Dzień Uśmiechu”

Celem dzisiejszych zabaw jest:
- kreowanie postawy aktywnej, twórczej i z poczuciem humoru,
- stwarzanie okazji do aktywności i twórczości,
- eliminowanie stresu, napięcia oraz niewłaściwego zachowania, (dziecko wie, że żarty nie powinny nikogo krzywdzić, ani ośmieszać)


 

 

 

 

 

Wstawać Śpiochy :). Dzisiaj dzień jest wyjątkowo ciekawy…

 

Zapraszamy do zabawy...

 

https://www.youtube.com/watch?v=oZcEtYjJlJI

 

Czym dzisiejszy dzień różni się od innych?
Które żarty podobały Ci się najbardziej ?

Jakie powinny być żarty ?


Czy można kogoś żartem krzywdzić lub ośmieszyć ?

Dlaczego warto się uśmiechać? Jaki byłby nasz świat bez uśmiechu?
Realizacja podstawy programowej obszar : IV.(2,3), 

Jesteście gotowi na kolejne wyzwania?

A jakie macie dziś humorki?

Ciekawe jaki nastrój ma nasz miś, który czeka na Was w przedszkolu...

To co... może to sprawdzimy? ;)

https://www.youtube.com/watch?v=yfM-p2u4B3g

 

A jakie nastroje mają misie Olka i Ady na obrazku poniżej?

Nazwiecie je?

 

 

 

 

 

Popatrz na obrazek poniżej. Wskaż na nim dwa takie same misie...

 

Realizacja podstawy programowej obszar : II.(6), III.(2,3),  IV.(12)

 

Konkurs na najśmieszniejszy strój - dwie różne skarpety, bluzeczki na lewą stronę, śmieszne fryzury. Prima Aprilis to jedyny w roku dzień, gdy wszystko jest możliwe i każdy śmieje się !

 

 

Zabawa „Pomidor” rodzic zadaje pytania dziecku. Pytania (dowolne) są zadawane po kolei, a odpowiadający musi mówić za każdym razem „pomidor”. Jeśli osoba odpowiadająca się zaśmieje, musi oddać jakiegoś fanta. Na koniec zabawy trzeba wykupić swoje fanty, wykonując piosenkę, wierszyk albo inne wymyślone zadanie.

Realizacja podstawy programowej obszar : IV.(1,2), 


 

Zabawa „Lustro” - w zabawie bierze udział rodzic i dziecko, na początku ustalamy kto jest lustrem a kto odbiciem. Zabawa polega na tym, aby naśladować ruchy, które pokazuje lustro- może to być ukłon, śmieszna mina, machanie ręką itp. Po kilku ruchach następuje zmiana ról.

Realizacja podstawy programowej obszar : I.(5),  II(6)

 

 

Na zakończenie

Zwierzaki-rolaki" – zabawy plastyczne

Potrzebujemy puste rolki po papierze toaletowym, kolorowe kartki, farby, kredki, nożyczki i klej. Wymyśl jakie zwierzątko, masz ochotę tworzyć: dobierz kolory, wytnij głowę, łapki i ogon. Następnie elementy przyklej do rolki i super zwierzak !

Realizacja podstawy programowej obszar : IV.(8)


 

Powodzenia !

 

 

Realizacja podstawy programowej obszar : IV.(8,11)

Dobrego, wesołego dnia…  

 

DRODZY RODZICE!

KONKURS PLASTYCZNY ,, KARTKA URODZINOWA DLA PRZEDSZKOLA Z OKAZJI                      

 50-  LECIA URODZIN”  TRWA NADAL! .

KARTKI WYKONANE W DOMU BĘDĄ MOGŁY BYĆ DOSTARCZONE DO PRZEDSZKOLA

PO WZNOWIENIU JEGO PRACY.

 

SERDECZNIE ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU!

 

 

UWAGA RODZICE!

 

„Wesoła Nauka” w TVP2 – pasmo dla najmłodszych

 

Ofertę dla najmłodszych widzów, ich rodziców oraz nauczycieli edukacji przedszkolnej

i wczesnoszkolnej wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej

przygotował kanał TVP2.

Już od dziś, 30 marca br. rusza pasmo „Wesoła Nauka”.

Serdecznie zapraszamy do oglądania od godz. 11:05!

 

https://www.gov.pl/web/edukacja/wesola-nauka-w-tvp2

 

 

PONIEDZIAŁEK - WTOREK ( 30.03.2020 - 31.03.2020 )

 

Zabawy ruchowe z mama i tatą.

 

Zabawa „Idziemy na spacer”

Wyznaczamy w pokoju jedno miejsce „domek”. Na hasło „Idziemy na spacer” – dziecko opuszcza „domek” i maszeruje po pokoju.

 

Zabawa „Słonko wschodzi i zachodzi”

Dziecko z przysiadu stopniowo podnosi ręce w górę i obraca się wokół własnej osi ( słońce wzeszło i świeci). Następnie powoli wraca do przysiadu i kuli się ( słońce zaszło).

 

Zabawa „Bocian na łące”

Dziecko „bocian” chodzi po „Łące” wysoko unosząc kolana. Zatrzymuje się, staje na jednej nodze, ręce wystawia przed siebie, porusza nimi rytmicznie i mów: kle, kle, kle, gdzie są żabki, bardzo chce mi się jeść.

 

Zabawa „Przestraszone żabki”

Dziecko „żabka” naśladuje skoki żabki

 

Zabawa „Pszczółka też się obudziła”

Dziecko porusza się cicho bzycząc po pokoju. Na koniec dziecko maszeruje po pokoju i wraca do „domku”.

 

Karta pracy

Policz tulipany, policz kropki. Połącz tulipany z odpowiednią liczbą kropek.

 

 

BOCIAN I ŻABY

Opowiadanie „Zielona żabka” autor Bożena Forma.

 

(Podstawa Programowa II 10, IV 5,18)

 

„Zielona żabka nad stawem mieszkała. Siadała w trawie i wciąż rozmyślała.
Ach, jaka jestem brzydka, zielona, jak roślinki w stawie. Nie wyglądam wcale ciekawie. Kto taką brzydką zechce mieć żonę. Dlaczego wszystko mam takie zielone!
W pobliżu żabki ważka usiadła. A żabka rzecze:
Jaka powabna. Wszyscy uwagę na nią zwracają, barwy jej bardzo mnie zachwycają.
Nagle biedronka się pojawiła.
Czemu się smucisz sąsiadko miła? Bezchmurne niebo, piękna pogoda a w stawie czysta i chłodna woda.
Biedronko, piękna twoja sukienka. Ciągle zazdrośnie na nią ktoś zerka. Jam nieszczęśliwa w swojej zieleni, kolor mój nigdy już się nie zmieni.
Wtem dumnie bocian przez łąkę kroczy. Otwiera mocno swe bystre oczy.
Jak tu zielono, moi kochani, że aż się w głowie kręci czasami.
We wszystkie strony zerka ciekawie.
Och, może żabka siedzi gdzieś w trawie. Pora śniadania właśnie nastała, drobna przekąska by się przydała.
Żabce serduszko mocno zabiło.
Kiedy mnie ujrzy nie będzie miło. Widok bociana to nie zabawa. Dobrze że wkoło zielona trawa. Teraz rozumiem - barwa zielona, specjalnie dla mnie jest przeznaczona. Trudno mnie dostrzec zatem bocianie, chyba gdzie indziej zjesz dziś śniadanie.

 

 Rozmowa na temat treści opowiadania:

 • Dlaczego żabka była smutna?
 • Kogo żabka spotkała na łące?
 • Kto chciał ją zjeść?
 • Czy udało się bocianowi złapać żabkę?
 • Dlaczego bocian nie dojrzał żabki w trawie?
 •  

Piosenka znana dzieciom – do utrwalenia (Podst.Progr. IV 7)

(https://www.youtube.com/watch?v=DupvPbnrAYE

 

          „Żabki”

Jam jest żabka, tyś jest żabka,
my nie mamy nic takiego.
Jedna człapka, druga człapka,
skrzydełka żadnego
Kuła, kłakła, kuła kłakła
My nie mamy nic takiego
jedna człapka, druga człapka
skrzydełka żadnego.

 

 

https://www.google.pl/search?q=%C5%BCaba+wodna&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwi8nMG4zbjoAhVmmIsKHXeLBYMQ_AUoAXoECBQQAw&biw=1540&bih=738#imgrc=9cUi9Iz3VDIO9M

 

Ćwiczenie logopedyczne: (PP IV 2)

 

Żaba ma długi lepki język i łapie nim pokarm np. muchy – ćwiczenie logopedyczne język. Żabka musi poćwiczyć język przed polowaniem, wystawia język najdalej jak się da, a później powoli go chowa. Z minuty na minutę ruch staje się coraz szybszy. 

 

Ciekawostki o żabach: (czyta rodzic) (PP IV 19)

 

 • Najdrobniejsze żaby na świecie są mniejsze od grosza, a największa żaba może być większa niż stopa i ważyć ponad 3 kilogramów.
 • Żaby nie mogą żyć w morzu ani w słonej wodzie.
 • Żaby mają lepki język i używają języka do połowu i połykania pokarmu. Żaby nie piją wody ustami – wchłaniają ją przez skórę.
 • Każdy rodzaj żaby wytwarza swój własny, wyjątkowy dźwięk.
 • Ropuchy to żaby. Słowo „ropucha” jest zwykle używane dla żab, które mają chropowatą i suchą skórę, jak również krótsze tylne nogi.
 • Kolorowa skóra żaby działa jako ostrzeżenie dla drapieżników, że żaby te mogą być trujące.
 • Średnia długość życia żaby wynosi od 10 do 14 lat.
 • Samice żaby są trudne do znalezienia, ponieważ przez większość czasu milczą.
 • Żaby śpią z otwartymi oczami.

 

Zabawa ruchowa (PP I 5)

 

„Bocian i żaby” – żabki skaczą po trawie. Na sygnał bocian (rodzic) łapie żabkę (dziecko) chodząc po trawie i klekocąc. Żeby żabka nie była złapana nie może się ruszyć i musi się schować w trawie. Żabka porusza się podskokami.

 

Praca plastyczna: (PP IV 8)

Proszę przygotować kolorowe kartki  (zielone, czerwone, białe i czarne) wycinamy  z nich koła:  1duże zielone, 2 mniejsze  zielone, , 2 białe (trochę mniejsze niż zielone),  najmniejsze 2 czarne, oraz pół koła czerwonego.

Jeśli nie ma w domu kolorowych kartek to można zrobić z białych, ale pokolorować wg wzoru. Do odrysowania kół można wykorzystać  talerzyki, kubki, filiżanki itp. Poniżej jest wzór pracy.    

Miłej pracy!

 

 

 

https://pl.printerest.com/pin/17310779804208315

 

 

 

 

PIĄTEK, 27.03

Wiosenne kolory”


Celem zabaw jest:

- stwarzanie sytuacji umożliwiających dzieciom poszerzanie wiedzy, umiejętności, - doskonalenie umiejętności segregowania przedmiotów wg kolorów, umiejętności liczenia,
- zwrócenie uwagi na barwy jakie przybiera wiosna – utrwalenie znajomości kolorów,
- kształtowanie wrażliwości estetycznej,
- przeżywanie radości ze wspólnej zabawy z rodzicami.

1. Rozwiązywanie zagadek :

 

Gdy przychodzi wiosna, ona się pojawia, jest zielona...(trawa)

Gdy się schowa za chmury świat się robi ponury, jest żółte i gorące. Czy wiecie co to? To... (słońce)

Gdy boćka zobaczy nawet z daleka, czym prędzej w wodę z pluskiem ucieka. Jest zielona, muchy zjada. Kto to taki? To jest ....(żaba).

Chodzi koło stawu w czarno-białym fraku, gdy go ujrzy żaba ucieka ze strachu. (bocian)

Lata nad łąką w czerwonej kapotce a na tej kapotce kropka na kropce. (biedronka )

kolorowe, rosną na łące a ich główki są bardzo pachnące. (kwiaty)

Realizacja podstawy programowej obszar IV.(5)

 

2. Zabawa ruchowa - zachęcamy dziecko do pokazywania części ciała

https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE

Realizacja podstawy programowej obszar IV.(1)

 

3. Zabawa dydaktyczna – „Kolory”

Czary- mary, czary- mary,
niech się spełnią nasze czary.
Hokus- pokus, dzień radosny
mamy tutaj kolor wiosny”

Rodzic zadaje pytania i zachęca dziecko do wyszukiwania w pokoju przedmiotów w określonym kolorze, np. nazwij i pokaż wszystkie przedmioty w kolorze zielonym ( np. lampa, wazon, poduszka, dywan… itp.) , wspólnie przeliczamy ilość przedmiotów. Następnie zachęcamy dziecko do segregowania zabawek ze względu na kolor i znów wspólnie przeliczamy, określamy ilość zabawek, w jakim kolorze jest najwięcej, a w jakim najmniej.

 

Realizacja podstawy programowej obszar IV.(11)

 

4. Zabawy plastyczne ”Wiosenne kwiaty” z wykorzystaniem różnorodnych materiałów tj. płatki kosmetyczne, patyczki higieniczne, słomki do napojów, papilotki do muffinek , guziki ….itp. Podczas pracy ćwiczymy sprawność manualną oraz dbamy o estetykę. Wspólna, twórcza praca z rodzicami jest źródłem radości, zadowolenia, dobrej zabawy, zaangażowania. Wyrabia poczucie ładu, porządku i estetyki.

Realizacja podstawy programowej obszar III.(8), IV.(8)

Oto kilka propozycji:

                     

 

 

BAJKA DLA DZIECI NA TRUDNY CZAS KWARANTANNY

 

Jak wytłumaczyć dziecku konieczność pozostania w domu i ograniczenia kontaktu z rówieśnikami?

 

Nieocenioną pomocą jest książka psycholożki Doroty Bródki „BAJKA O ZŁYM KRÓLU WIRUSIE I DOBREJ KWARANTANNIE”. Wspólne przeczytanie bajki będzie wsparciem rodziców i dzieci w  oswojeniu nowej rzeczywistości.
 

Treść bajki do wydruku i w postaci audiobooku jest dostępna bezpłatnie na blogu autorki.

http://dorotabrodka.pl/blog/

Arlena Kiziak – doradca metodyczny
 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 


Ostatnia aktualizacja: 2020-04-02