Strona głowna  /  Galeria  /  Cisza - jeśli ją usłyszysz... - 5-6latki
Cisza - jeśli ją usłyszysz... - 5-6latki
data dodania: 2020-02-08

Cisza przynosi nam często wiedzę, którą jeszcze nie do końca pojęliśmy, że mianowicie posiadamy życie wewnętrzne. Poprzez ciszę dziecko, być może po raz pierwszy, spostrzega własne życie wewnętrzne (…) Cisza przygotowuje duszę na określone wewnętrzne doświadczenia (…) Po doświadczeniu ciszy nie jest się tym, kim było się wcześniej.

Maria Montessori

Lekcja ciszy  nie jest sposobem na uspokojenie grupy, jakimś „zabiegiem” dydaktycznym, lecz wynika z dostrzeżenia gotowości dzieci na takie doświadczenie tylko temu służy – wspaniałemu przeżyciu czegoś wyjątkowego. Podczas lekcji ciszy w naszej sali dzieci siedząc w kręgu bardzo ostrożnie przenosiły, a następnie podawały wybranej osobie naczynie wypełnione wodą lub dzwonek (który nie powinien wydać dźwięku), piórko, zapaloną świecę. Lekcje ciszy to przy okazji to cenne ćwiczenie integracji sensorycznej- szczególnie zmysłu słuchu. Pomimo, że lekcja ciszy wymaga od dzieci znacznego wysiłku woli, samokontroli i intensywnej koncentracji (a może właśnie dlatego…?), jest ona źródłem silnej satysfakcji i radości, interesującego doświadczenia. Z czasem można zaobserwować, że dzieci z ochotą doskonalą się w tym zakresie. Po zakończonej lekcji ciszy miały możliwość odszukania w sali cichutko tykajacego minutnika.

Strona: 1 2 3