Strona głowna  /  Galeria  /  Zakończenie projektu edukacyjnego ,, Od ziarenka do bochenka"
Zakończenie projektu edukacyjnego ,, Od ziarenka do bochenka"
data dodania: 2019-12-01

W miesiącach wrześniu, październiku i listopadzie w grupach 6 i 5 latków realizowany był projekt edukacyjny ,, Od ziarenka do bochenka – Skąd się bierze chleb?

Celem projektu było:

• poznanie pracy rolnika, młynarza, piekarza
  • poznanie podstawowych gatunków zbóż ( żyto, pszenica, kukurydza )
  • poznanie etapów powstawania chleba
  • poznanie rodzajów pieczywa i innych produktów zbożowych
  • rozumienie znaczenie zdrowotnego produktów pełnoziarnistych
  • wdrażanie dzieci do szanowania chleba

Wszystkie nasze aktywności związane były z tematem projektu. Dzieci poznały zabawy i piosenki o chlebie, pracy młynarza, rolnika i piekarza. Bochenek chleba oraz inne odmiany pieczywa były inspiracją do zabaw matematycznych, językowych i do prowadzenia zabaw badawczych, rozwijania wyobraźni dzieci, umiejętności logicznego myślenia oraz  wyciągania wniosków. W ramach projektu powstał kącik, w którym znalazły się różne rodzaje zbóż, ziaren, różne pieczywa, kasze, płatki, mąki. Podczas zajęć dzieci poznawały właściwości drożdży, poznały właściwości plastyczne masy solnej, z której wykonały przepiękne chlebki, bułki, rogale ozdabiając je ziarnami. Ważnym elementem tego projektu była wycieczka do piekarni. Przedszkolaki miały możliwość zaobserwować pracę piekarza i upiec bułeczki. Ciekawą forma zajęć okazały się warsztaty kulinarne podczas których dzieci uczestniczyły w przygotowaniu ciasta chlebowego, z którego został upieczony pyszny i zdrowy chleb ziarnisty. Podsumowaniem projektu był quiz przeprowadzony miedzy drużynami 5 i 6 latków. Zawierał on zagadki, zadania i konkursy sprawnościowe związane z zagadnieniami projektu. Miłym akcentem na zakończenie była degustacja samodzielnie upieczonego chleba.