Strona głowna  /  Galeria  /  "Polak potrafi...." - podsumowanie programu autorskiego w grupach 6 i 5,6-latków.
data dodania: 2019-06-21

Perspektywa świętowania rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości była motywacją do opracowania tego programu. Treści patriotyczne, związane z przynależnością do wspólnoty narodowej, lokalnej i rodzinnej miały ważne miejsce w zajęciach prowadzonych w grupach 6 i 5,6-latków.W każdym kolejnym miesiącu roku szkolnego prowadzone były zajęcia odpowiadające danemu blokowi tematów. W trakcie pracy nad innowacją wykorzystywane były różne metody i formy pracy, które miały wpływ również na podniesienie atrakcyjności zajęć dla dzieci. Wśród metod i form wymienię chociażby warsztaty sensoryczne, kulinarne, literackie, spotkania z ciekawymi ludźmi, konkursy, zawody, wycieczki.Przez cały okres trwania innowacji pedagogicznej, dzieci systematycznie brały udział w realizacji bloków tematycznych poświęconych realizacji programu.Głównymi tematykami tych bloków było poznanie sylwetek 10 wybitnych Polaków:

- postać Małego Powstańca - Mały człowiek wielkie czyny"

- postać Karola Wojtyły – papież Jan Paweł II - Lolek- chłopiec, który został papieżem"

- postać Marszałeka Józefa Piłsudskiego - Pragnienie wolności"

- twórcy polskich bajek Adam Mickiewicz, Julian Tuwim - Nie taka bajka"

- postacie: Robert Lewandowski, Kamil Stoch - Orły na podium”

- postacie: Jan z Głogowa, Mikołaj Kopernik - „Jak uczeń przerósł mistrza"

- postacie władców Polski związane z hostorią Głogowa - Głogów na kartach historii"

- postacie: Fryderyk Chopin, Józef Wybicki" - Patriotyczne nuty"

- postać Jerzego Górskiego - Superman"

Realizacja tej innowacji była wyzwaniem. Przyswojenie wiedzy o historii i kulturze nie jest dla dzieci w tym wieku łatwa. Jednak uczestnicy programu bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, chłonęli wiedzę i potrafili zaskoczyć zdobytymi wiadomościami starsze rodzeństwo, rodziców, uczniów ze szkół i zaproszonych gości. Test ewaluacyjny przeprowadzony na zakończenie programu wykazał, że dzieci mogą pochwalić wysokim poziomem wiedzy i zdobytych umiejętności.